Radiooperator w służbie lotniczej

Radiooperator w służbie lotniczej

Postprzez Tomasz Poznański » 12 lut 2014, o 13:10

W związku z dużym zainteresowaniem środowiska paralotniowego, licznymi pytaniami między innymi na pl.rec.paralotnie, Polska Federacja Paralotniowa podjęła starania o opracowanie jasnych zasad szkolenia dla paralotniarzy do uprawnień „Radiooperator w Służbie Lotniczej” .

Dotychczas takie szkolenie odbywało się wyłącznie w dwóch Aeroklubach regionalnych, niestety Aerokluby te od 2014 roku nie oferują takich szkoleń.

O uprawnienia „RwSL” pytają najczęściej osoby wykonujące loty w strefach kontrolowanych lotnisk wojskowych (np. EPLK) lub małych lotnisk komunikacyjnych (np. EPLL). Dzięki posiadaniu łączności dwukierunkowej i znaków rej. na paralotni, po uzgodnieniu z kontrolerem i złożeniu planu lotu (może być z powietrza), można wykonywać lot w strefie kontrolowanej.
Najczęściej wystarczy przed startem zadzwonić na „wieżę”, po starcie zgłosić się na radiu (czasami podczas lotu przy dużym ruchu SP w strefie kontroler prosi o podanie wysokości i lokalizacji), przed lądowaniem zgłosić się do kontrolera, po lądowaniu potwierdzić telefonicznie zakończenie.


Kurs obejmował będzie 5 godzin teorii i 10 godzin praktyki.

Do łączności dwukierunkowej potrzebne będzie radio lotnicze np. Icom IC-A6E (na rynku wtórnym jest dużo „używek” za 500-750 zł, proszę zwrócić uwagę na stan baterii, nowa kosztuje 200 zł).

Egzamin do uprawnienia „RwSL” odbywa się w Warszawie.

Całkowity koszt uzyskania takiego uprawnienia w 2013 r. wynosił około 300 zł + wyjazd do Warszawy + 80 zł za rejestrację Statku Powietrznego.
PFP nie będzie organizatorem takich szkoleń, PFP dokonała tylko uzgodnień z podmiotem mającym uprawnienia do takich szkoleń. Szkolenia będą prowadzone również dla osób niezrzeszonych. Zainteresowanych szkoleniem oraz informacją gdzie i za jaką kwotę można będzie uzyskać takie uprawnienia prosimy o kontakt z PFP, lub bezpośrednio ze mną na adres: bartekkrakow@gmail.com

Bartłomiej Cichoń
Tomasz Poznański
 
Posty: 21
Dołączył(a): 20 sty 2013, o 20:05
Klub:

Powrót do Informacje dla członków

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron